|
|
SZCZEPIENIA !!!
|
|
|
Beagle są to psy łatwe w pielęgnacji. Oto kilka szczegółów.
Kąpanie i szczotkowanie: Chociaż beagle mają krótką sierść, wymaga ona tego by poświęcać jej nieco uwagi. Ponieważ beagle zrzucają sierść należy je regularnie szczotkować. To jak często należy kąpać psa zależy od tego jak wiele czasu spędza on na powietrzu i od klimatu w jakim przebywa. Oczywiście jeśli cierpisz na alergię lub masz biały dywan i meble będziesz musiał kąpać swego beagla nieco częściej. Generalnie kąpiel raz na 6 miesiący powinna wystarczyć. Jeśli masz piaszczyste podwórko, albo twój beagiel uwielbia kopać, będziesz musiał kąpać go częściej. Pamiętaj, że należy używać dobrych jakościowo, specjalnych szamponów dla psów (nie używaj szamponów dla ludzi, bo są one zupełnie nieodpowiednie dla psiej skóry i sierści). Pamiętaj o tym by psa dobrze spłukać bo nie wypłukany, a wysuszony szampon może spowodować świąd skóry. Podstawowa zasada: po kąpieli należy psa szczotkować, szczotkować i szczotkować. Szczotkowanie beagla jest bardzo ważne jako, że ma on dosyć gęstą sierść. Beagle gubią sierść i regularne szczotkowanie (przynajmniej raz w tygodniu) pomoże zmniejszyć jej ilość na twoim dywanie i meblach.
Pielęgnacja uszu: Beagle są to psy, które mają opadające uszy. Z tego powodu są one narażone na częste infekcje, dlatego uszy muszą być czyszczone i sprawdzane raz w tygodniu. Na rynku jest wiele dobrych środków do czyszczenia psich uszu, wystarczy wpuścić kilka kropli w kanał uszny i dobrze rozprowadzić. Należy także bardzo starannie wycierać uszy po kąpieli, to zapobiega rozwijaniu się grzybicy. Do przemywania używam wacika do uszu, należy tylko pamiętać by nie wkładać go zbyt głęboko. Kiedy ucho jest mocno zainfekowane należy je wypłukać używając specjalnej strzykawki do uszu, najlepiej gdy zrobi to lekarz.
Pielęgnacja zębów: Jeżeli zaniedbasz zęby twojego psa może to pogorszyć jego ogólną kondycję, a poza tym drogo cię kosztować bo wizyty u psiego dentysty nie są tanie. Szczotkowanie zębów raz dziennie lub co drugi dzień pozwoli utrzymać je w dobrym stanie. Aby ze szczotkowaniem nie było problemów gdy pies będzie dorosły należy przyzwyczajać go do tego już od szczenięcia. Jeżeli jeszcze nigdy tego nie robiłeś zacznij od masowania dziąseł i zębów palcem wskazującym (dobrze będzie abyś śmiał się, nucił jakąś piosenkę lub mówił coś do psa rozbawionym tonem wiem, że brzmi to dosyć dziwacznie ale w przypadku gdy twoje działania psu się nie spodobają twoje wesołe zachowanie może przekonać go, że jest to rodzaj zabawy, a wtedy lepiej zniesie całe przedsięwzięcie). Kiedy pies już przyzwyczai się do masażów gołym palcem spróbuj owijać go wilgotną gazą i "szczotkować" jego zęby. Kiedy przywyknie także do tego użyj do szczotkowania nieco sody (pamiętaj o śmianiu się i nuceniu). Kiedy już przyzwyczaisz psa do powyższych praktyk zakup psią szczoteczkę do zębów (może być ludzka pod warunkiem, że jest miękka) i specjalną pastę do zębów dla psów (soda także świetnie się sprawdza, a poza tym jest tania) i możesz rozpocząć codzienne mycie zębów. Duża kość ze szpikiem w środku jest doskonała do czyszczenia zębów trzonowych, mogę cię także zapewnić, że będzie to ulubiony dla twojego psa sposób czyszczenia zębów. Pamiętaj o tym, że gryzienie kości może czasem spowodować uszkodzenie zębów, dlatego jeśli dajesz psu kości sprawdzaj zęby pod względem pęknięć. Nie dawaj małych kości bo pies może je połknąć w całości. Pamiętaj o tym aby dokładnie czyścić zęby tuż przy linii dziąseł, nie koniecznie codziennie.
Pielęgnacja pazurów: W przypadku niektórych beagli to może być prawdziwe wyzwanie. Niektóre psy zgadzają się na obcinanie pazurów, podczas kiedy inne są w stanie zaakceptować tylko piłowanie. Ja osobiście najpierw pazury obcinam, a potem wygładzam ich końce pilnikiem. Radzę by zainwestować w dobrą obcinarkę do pazurów i specjalny pilnik. Możesz je kupić w każdym sklepie dla zwierząt. Jeżeli nie wiesz jak obcinać pazury (obcięcie ich zbyt krótko może być bardzo bolesne dla psa) zwróć się z tym do weterynarza. Pazury należy obcinać już szczeniętom raz w tygodniu. Ja przez pierwsze osiem tygodni używam normalnej obcinarki dla ludzi, potem rozpoczynam cały skomplikowany proces przyzwyczajania ich do obcinania lub piłowania przy użyciu specjalnych urządzeń. Biorę pilnik - daję nagrodę, biorę psią łapę - daję nagrodę, spiłowuję jeden pazur - daję nagrodę, itd, itd. Jeśli twoje psy są podobne do moich, za ciasteczko zrobią wszystko. Do obcinania pazurów stawiam moje psy na specjalnym stole do pielęgnacji, ale wiele osób robi to, gdy pies stoi na podłodze lub siedzi na kanapie. To jak często należy obcinać pazury zależy od tego po jakiej powierzchni chodzi twój pies (chodzenie po betonie będzie służyło ścieraniu się pazurów w sposób naturalny) i od tego jak szybko one rosną. Niektórzy robią to raz w tygodniu ale ja uważam, że dwa razy w miesiącu całkowicie wystarczy, ważne jest jednak by robić to regularnie, bo nie obcięte pazury mogą przeszkadzać w chodzeniu lub deformować stopę.
Pchły: Przy całej gamie produktów przeciw pchłom na rynku nie ma żadnego wytłumaczenia jeśli twój pies ma pchły. Dobre ogrodzenie wystarczy by odizolować twego psa od innych i uniemożliwić przenoszenie pcheł na niego. Aby całkowicie zabezpieczyć twego psa przed pchłami musisz zastosować trzy stopniowy program: - prać co tydzień posłanie twego psa, - odkurzać mieszkanie, - spryskiwać psa środkami przeciw pchłom. To wystarczy byście ty i twój pies nigdy nie mieli problemów z pchłami. W sklepach z artykułami dla zwierząt możesz kupić specjalne środki przeciw pchłom do rozpylania po mieszkaniu. Zabezpiecz pieska również przeciwko kleszczom przenoszącym straszliwe choroby.
Wizyty kontrolne u weterynarza: Właściwa pielęgnacja to jeszcze nie wszystko, regularne wizyty kontrolne u lekarza i co roczne szczepienia, to niezbędny element właściwej opieki nad psem. Weterynarz może pomóc ci także w rozwiązaniu wielu problemów, które możesz mieć ze swoim beaglem. |
|
Do 16 tygodnia życia powinieneś karmić szczeniaka 4 razy dziennie, potem 3 razy a gdy skończy rok - jeden lub dwa razy dziennie. Karm psa codziennie o tej samej porze lub o porach jak najbardziej zbliżonych Wstawiaj jedzenie do klatki i daj psu 15 - 20 minut na spokojne zjedzenie. Jeżeli cos zostanie - zabierz to. Metoda taka nauczy psa pewnej dyscypliny jedzenia i ustabilizuje wydalanie. W przypadku choroby pozwoli ci to na szybkie wychwycenie, że coś jest nie tak i umożliwi określenie weterynarzowi kiedy nastąpiła zmiana. Nie karm psa na każde żądanie bo to spowoduje jego otyłość. Psy nie rodzą się obżartuchami ale staja się nimi gdy się im na to pozwoli. Nigdy nie dawaj psu kości z kurczaka. Możesz CZASEM dać psu produkty z własnego stołu jak np. ryż, ziemniaki czy warzywa, ale nie mogą one stanowić jego stałej diety Nie przekarmiaj psa. Jednak przyjemnie pulchniutki szczeniak lepiej zniesie chorobę niż zupełnie chudy. PIES MUSI MIEĆ ZAPEWNIONY STAŁY DOSTĘP DO ŚWIEŻEJ WODY. Kogo byś nie spytał każdy ma własną teorię na temat jak żywić Beagla .Wielu opowiada się za dodatkiem surowych produktów takich jak warzywa, surowe mięso, inni twierdzą, że niezbędny jest dodatek witamin, minerałów i ziół. Wiele osób gotuje specjalnie dla swojego psa ( mam wiele uznania dla tych osób gdyż ja rzadko kiedy gotuję nawet dla siebie). Jednak przeważająca większość właścicieli psów karmi swoje pupile gotowymi produktami. Ja osobiście też do nich się zaliczam. Gdybym ja miał psa, który ma jakieś problemy gastryczne lub jest uczulony na pewne produkty nie r Muszę przyznać też, że zdarza mi się "wyczyścić lodówkę" i dawać moim psom różne smakołyki: rośliny, ryż, zupę i coś do gryzienia. Wszyscy lubią zmiany od czasu do czasu. Moje psy nie są wyjątkiem, więc staram się różnicować ich dietę od czasu do czasu. Beagle jako rasa są zawsze głodne. Wielu właścici Kiedy muszę przestawić któregoś z moich Beagli na dietę używam zielonego groszku. Mieszam jedną filiżankę groszku z pożywieniem i dzielę normalną rację na pół. Dodaję do pożywienia witamin. Kiedy my ludzie przechodzimy na dietę jemy więcej warzyw. To samo osiągam dając psom zielony groszek.
|
|
PCHŁY: Pojawił się na rynku nowy wspaniały produkt o nazwie Frontline. Jeśli go użyjesz, pies na pewno nie będzie miał pcheł. Jest to spray, którym spryskujesz psa, i który zostaje w gruczołach łojowych skóry. Następnie wraz z tłuszczem zostaje wydalony na włos i w ten sposób pchły zostają zabite. Używając tego produktu nie miałam problemów z pchłami po wystawach, spacerach czy wizytach w innych domach. Z mojego doświadczenia wynika, że trzeba go stosować ok. raz na 3 miesiące. Inny dobry produkt to Advantage. Jedyny problem to ten, że łatwiej się zmywa. GRYZIENIE:
Gdy znajdziesz swojego psa jak będzie on gryzł coś czego nie powinien, zabierz mu to łagodnie mówiąc "daj". Zawsze daj mu w zamian jego zabawkę mówiąc "weź" a potem "dobry pies", gdy będzie miał w zębach właściwą rzecz. Jeżeli twój pies nie będzie chciał oddać ci tego co gryzie, rozewrzyj mu delikatnie szczęki w miejscu, gdzie dolna i górna szczęka się łączą. Pamiętaj tylko by tak uchwycić jego pysk, by wargi psa izolowały twoje palce od jego zębów. W ten sposób, jeżeli pies zewrze szczęki, ugryzie siebie. Pamiętaj o komendzie "daj" i pochwaleniu go gdy weźmie swoją zabawkę UCIEKANIE:
GRYZIENIE:
KOPANIE:
SZCZEKANIE: Charakter psa determinuje to czy i ile będzie on szczekał. Jeżeli psa ze skłonnościami do szczekania umieści się w środowisku, które będzie go do szczekania stymulowało, np. wśród innych szczekających psów, nie trudno sobie wyobrazić co się będzie działo. Szczenięta z tego samego miotu mogą mieć różną skłonność do szczekania, ale jedno jest pewne, że w każdym miocie znajdzie się choćby jeden szczeniak, który będzie to robił z pasją. Bardzo często jest to także dominujący szczeniak. Być może jest to cecha, która ma mu umożliwić opiekę nad stadem. Nie mniej, może to być męczące. Po pierwsze, zastanów się czy psu się nie nudzi i czy poświęcasz mu odpowiednio dużo uwagi. Czy spędzasz ze swoim psem czas? Następnym razem gdy pies będzie szczękał sprawdź czy nie ma jakiegoś bezpośredniego powodu, i jeśli nie ma postaraj się spędzić z nim trochę czasu. Moje psy szczekają gdy inne psy zbliżają się do naszego ogrodzenia, albo gdy ja bawię się z jednym z nich. Wiele psów szczeka gdy opiekun wraca do domu, ale to jest radosne szczekanie i powinno ustać gdy się z psem przywitasz. Pies szybko zacznie rozróżniać tony twojego głosu. Krótkie, stanowcze "nie" i psiknięcie wodą szybko poskutkują. Ważne jest aby pies wiedział co znaczy "nie". Na przykład, kiedy mój pies zamierzał pogryźć moje okulary słoneczne, moje stanowcze "nie" sprawiło, że szybko zmienił zdanie. Używam butelki z wodą (tzw. syfon) by "wzmocnić" moje komendy. Ta metoda może zdziałać cuda a jest bezbolesna i dla psa i dla mnie. |
|
|
Odpowiedzialny hodowca zna swoje psy. Każdy pies jest najwspanialszy na świecie dla swojego właściciela. Odpowiedzialny hodowca to ktoś kto może uczciwie ocenić zalety i wady każdego ze swoich psów. Wielu z nich może ci nawet powiedzieć, że ich pierwszy pies bardzo często kochany najbardziej był najbrzydszy i najniezdarniejszy ze wszystkich. Dlaczego taki punkt widzenia może być dobry? Dlatego, że hodowanie psów to o Odpowiedzialny hodowca bardzo dba o swojego psa. Aby wyhodować wartościowe szczeniaki trzeba zacząć dużo wcześniej przed skojarzeniem psa i suki. Tak pies jak i suka wymagają opieki i stałej pielęgnacji jeśli mają wydać wartościowe potomstwo. To oznacza stałą opiekę weterynaryjną, regularne ćwiczenia, właściwą dietę. Właściwa opieka oznacza także staranie by utrzymać psa w zdrowiu psychicznym. Zestresowane psy mogą mieć problemy z płodnością, a hodowcy wieżą, że temperament suki wpływa na szczeniaki. Dobrzy hodowcy nie rozmnażają nieśmiałych i niezrównoważonych psów. Odpowiedzialny hodowca jest osobą oddaną swoim szczeniakom. Staje się ni Odkąd szczeniaki zaczynają jeść same stają się bardzo zabawne, ale i bardzo uciążliwe. Zabiegi pielęgnacyjne jak czyszczenie, karmienie, pielęgnacja sierści oraz treningi, opieka weterynaryjna i czas zabawy zwiększa się 4, 6 lub 10 razy. W latach osiemdziesiątych przeprowadzono badania na trzydziestu pięciu miotac Odpowiedzialny hodowca bardzo starannie wybiera dom, w którym umieści swojego szczeniaka. Zanim przyjdzie czas na to by szczenięta trafiły do nowych domów hodowca daje z siebie bardzo dużo. I oto nadchodzi najtrudniejsze zadanie - "wypuszczenie psów w świat i upewnienie się że trafią do rodzin, które zapewnią im miłość i opiekę przez następne 10 do 13 lat. Jak widać hodowca jest także doradcą w sprawach adopcji. Hodowca musi upewnić się, że potencjalny właściciel psa będzie prowadził taki tryb życia, który umożliwi mu właściwe zajmowanie się swoim psem. Odpowiedzialny hodowca musi nauczyć się przedkładać dobro szczeniąt nad korzyści finansowe z ich ewentualnej sprzedaży. Wspomniane wyżej badania wykazały, że czasem hodowcy nawet tracą na hodowli, a nie zarabiają, nie licząc już czasu i wysiłku włożonego w wychowanie psów (jeśli chodzi o mój ostatni miot przestałem liczyć straty po nagłym cesarskim cięciu, a czerwca prawie nie pamiętam. Dobry hodowca wie, że jest odpowiedzialny za życie. Przyjemna strona bycia hodowcą to telefony od rodzin z wiadomościami o postępach szczeniąt
pierwsze zęby, pierwsze urodziny, pierwsza wystawa
listy, kartki z wakacji z załączonym zdjęciem psa, albo psa i całej rodziny. To właśnie jest wspaniałe. Ale są też telefony z pytaniami jak obcinać pazury, albo bardziej dramatyczne: rozwodzimy się i żaden z nas nie może zatrzymać psa, proszę wziąć go z powrotem albo znaleźć mu inny dom. Odpowiedzialny hodowca jest zawsze w pogotowiu tak w dobrych sytuacjach jak i w złych. Dobry hodowca zdaje sobie sprawę z tego, że był odpowiedzialny za powołanie zwierzęcia do życia i będzie za nie odpowiedzialny do dnia jego śmierci. Jest niemalże przedłużeniem rodziny nowego właściciela. Bardzo smutnym jest dla hodowcy dzień gdy po jakichś dwunastu latach od sprzedania psa otrzymuje telefon, że pies zmarł ze starości. Jednocześnie wie, że przeżył on te lata mając miłość i opiekę i że wniósł do domu miłość i radość.
|
|