|
Dlaczego chcesz rozmnażać swojego psa ? Co wiesz o rodzicach i dziadkach swojego psa? Jakie problemy ze zdrowiem miały te psy ? Większość ludzi nie wie nic na temat dziadków a nawet rodziców swojego psa, wtedy staram się przekonać ich by nie rozmnażali psa. Po wielu latach zajmowania się Be Czy poczyniłeś starania by dowiedzieć się czegoś o ich pochodzeniu? Czy masz odpowiednie warunki by zapewnić suce i jej szczeniętom bezpieczne i wygodne miejsce?
Czy jesteś gotów zapłacić za kosztowne cesarskie cięcie? Czy jesteś gotów karmić szczenięta butelką w dzień i w nocy, jeśli ich matka z jakichś powodów nie będzie mogła robić tego sama? Owszem to jest czarny scenariusz, ale to na prawdę się zdarza. Poniżej znajdują się linki, które mam nadzieję przekonają cię do sterylizacji : Zbyt liczna populacja zwierząt domowych jest poważnym problemem. Jedna suka i jej potomstwo mogą w ciągu sześciu lat spłodzić kolejne 67.000 suk. Bądź więc odpowiedzialnym właścicielem - popieraj sterylizację !!! |
|
JAKOŚĆ KOSZTY
SPRZEDAŻ
RADOŚĆ Z NARODZIN Jeżeli podejmujesz tę ważną decyzje ze względu na edukację swoich dzieci, pamiętaj że poród może odbyć się o 3 nad ranem albo na stole operacyjnym. Poza tym dzieci mogą być świadkami przyjścia na świat zdeformowanego lub nieżywego szczeniaka. Mogą też widzieć jak suka męczy się i skomli albo gryzie cię, gdy próbujesz jej pomóc np. urodzić zbyt duże szczenię. Niektóre suki nie są dobrymi matkami z natury i np. ignorują swoje szczenięta albo nawet się od nich opędzają (czasami dosyć agresywnie). Suki mogą mieć problemy z porodem a w CZAS Doświadczeni hodowcy twierdzą, że poświęcają dobrze ponad 130 godzin pracy na opiekę nad przeciętnie licznym miotem. To oznacza ponad 2 godziny każdego dnia. Suka nie może być pozostawiona bez opieki w czasie porodu, a jedynie na bardzo krótko przez kilka następnych dni. Bądź więc przygotowany na konieczność zwalniania się z pracy i na bezsenne noce. Już po porodzie suka potrzebuje opieki i właściwego żywienia, szczeniaki tak ODPOWIEDZIALNOŚĆ Jest północ, czy wiesz gdzie są twoje szczeniaki? Tylko w tym kraju jest trzy i pół miliona nie chcianych psów, które albo się usypia albo skazuje na powolną śmierć na ulicach z głodu, chorób, pod kołami samochodów z rąk okrutnych oprawców. Niemal jedna czwartą tej liczby stanowią psy rasowe z "papierami". Człowiek, który jest odpowiedzialny za przyjście na świat szczeniąt powinien także wziąć odpowiedzialność za ich przyszłe życie. KONKLUZJA W związku z powyższym, uważamy, że rozmnażanie psów powinno się zostawić profesjonalnym hodowcom. |
|
Dobranie odpowiedniego ojca dla następnego pokolenia psów nie jest tylko i wyłącznie kwestią porównywania rodowodów i doboru cech dominujących. Jakkolwiek są to ważne czynniki w hodowli zwierząt, trzeba jednak wziąć także pod uwagę rolę, jaką przeznaczamy dla nienarodzonych jeszcze szczeniaków, a zwłaszcza z jakimi psami zamierzamy je później krzyżować. Właśnie TO następne pokolenie winno również być brane pod uwagę. Z kim zostaną skrzyżowane, jakie cechy fizyczne, mentalne i pochodzeniowe chcemy wzmocnić? Wreszcie, kiedy będziesz w stanie dokonać kolejnej krzyżówki i jakie długoterminowe cele ci przyświecają? Postawione wyżej pytania są niesłychanie ważne i odpowiedź na nie, o ile jest poprawna i przemyślana, może stanowić klucz do hodowli pełnej sukcesów. Przyjmijmy, że jesteś właścicielem pokazanej tu na zdjęciu suki. Załóżmy także, że znasz doskonale jej rodowód i wiesz dobrze, jakie cechy odziedziczy po niej potomstwo. Naszym zadaniem będzie wybranie dla niej odpowiedniego partnera. Musimy zadać sobie pytania, które postawiliśmy wyżej, a także znaleźć odpowiedź na zestaw, który został zaprezentowany na końcu tego artykułu. Dla sprawdzianu spróbujemy wybrać, bazując na danych, których podstawą są zdjęcia, psa będącego dla najlepszym partnerem dla naszej suki. Powinniśmy także przyjąć, że każdy z psów zaprezentowanych na fotografiach jest znanym reproduktorem i pozostawił już po sobie liczne potomstwo.
|
|
A. Jakie cechy suki chcę zachować? B. Które z tych cech zostaną wzmocnione? C. Jakie cechy, dobre i złe, są jej przynależne i muszą być brane pod uwagę? D. Czemu nie uważam tej suki za doskonały przykład rasy i co należy zrobić aby zniwelować wady? E. Jakie cechy samca chcę wzmocnić genami mojej suki? F. Jakie jego cechy są najczęściej przekazywane potomstwu i czy zawsze się tak dzieje? G. Jakich cech samca chciałbym uniknąć i czy zawsze je przekazuje potomstwu? H. Biorąc to wszystko pod uwagę; które psy z mojej hodowli będą najlepszymi partnerami dla planowanych szczeniaków? I. Jaki będzie wynik ich krzyżówek? Co wniosą do mojego programu hodowli? 54 procent czytelników stwierdziło że numer dwa będzie najlepszym kandydatem, a to ze względu na proporcje ciała i doskonałą sylwetkę. Nie wystarczająca długość łap, którą zauważono u suki, byłaby doskonale zrekompensowana przez cechy psa. Niektórzy spośród czytelników oponowali twierdząc, że ułożenie przednich łap jest niedobre i pies jest nazbyt "wysunięty o przodu", jednak ostatecznie zwyciężyło przekonanie, ze jego budowa jest dobra, a winą za początkowe złe wrażenie należy obarczyć fotografię. Ubarwienie sierści zarówno u suki, jak i u psa była bardzo dobre, choć troskę czytelników budził fakt, że "kawaler" miał brązowy pysk. Na opinii nie zaważył także fakt istnienia u obojga z potencjalnych rodziców wad ogona, ale doceniono dobrą linię grzbietu, szyi i odpowiednie krzywizny ciała. Podobnie rzecz się ma uszami, a u psa "na plus" liczy się krótki brzuch. Ogólna budowa ciała suki została uznana za równoważącą nie dość masywne ciało psa.
|
|
W czerwcowym wydaniu ocenialiśmy trzy samce rozpłodowe, jako potencjalnych partnerów dla naszej suki. Oto rezultaty naszej sondy, która miała na celu zbadanie jakie w tej materii zdanie maja nasi czytelnicy: 18 procent uważało, że pies numer trzy będzie idealnym kandydatem, a to ze względu na to cechy, które czyniły go perfekcyjnym ojcem dla mniejszych Beagli. Podobała im się linia grzbietu psa, a jednocześnie uważali że cechy wrodzone suki (siła, kościec i krzywizny) są bardzo silnie zaznaczone i doskonale skombinują się z atrybutami ojca. Dominowała opinia, że równowaga pomiędzy przodem, a tyłem ciała jest bardzo dobrze zachowana, a niedoskonałości w krzywiznach łokcia zostaną zniwelowane u potomstwa przez dobre jego położenie u suki. 28 procent wybrało jako ojca dla hipotetycznych szczeniąt psa numer jeden. Ich przychylność zapewniło mu dobre ułożenie łopatek, linia grzbietu, solidny kościec i masywność ciała. Niektórzy z czytelników, że kandydat numer jeden i suka mogą być spokrewnieni co w efekcie mogłoby wzmocnić pozytywne cechy rodziców. Inni czytelnicy uważali, że samiec ma za krótką szyję, jednak jej wygląd u suki zrekompensowałby tę wadę i nie pokazałaby się ona u potomstwa. Głowy obu psów miały odpowiedni kształt i choć łapy suki pozostawiały wiele do życzenia, to cechy psa zapewne spowodowałyby, ze szczenięta nie wykazywałyby żadnych anomalii. Podobnie rzecz ma się z tym, co zaobserwowała część czytelników, a mianowicie że górna część ramienia psa jest nazbyt krótka. I w tym przypadku cechy suki usunęłyby defekt. Ostatnią cechą na którą zwróciliście państwo uwagę to wspaniałe oczy i uszy suki, które z pewnością zostałyby przekazane potomstwu.
|
|
Terminem "zwykłe" lub "niewystawowe" określa się te szczeniaki, które posiadają jakąś cechę, która mogła by wpłynąć na ich gorsze wyniki na wystawach i uniemożliwić zdobycie tytułu championa. Bardzo często te niedoskonałości są całkowicie niewidoczne dla niedoświadczonego oka.
Zakwalifikowanie psa jako wystawowego bądź niewystawowego, to indywidualna decyzja każdego hodowcy i kwestia interpretacji standardów rasy. Renomowani hodowcy sprzedają zawsze niewystawowe szczeniaki taniej, z zaleceniem sterylizacji. Jako że nie powinny być one rozmnażane.
Szczenięta wystawowe i zwykłe różnią się ceną. Te pierwsze są oczywiście najdroższe. Większość hodowców nie sprzedaje wystawowych szczeniaków właścicielom, którzy chcą tylko psa przyjaciela i nie planują go wystawiać. Do wielu hodowców są długie kolejki, wiec jeśli chcesz mieć beagla, skontaktuj się z nimi już teraz. Przeczytaj artykuły pt. "Dziesięć powodów dla których nie należy kupować psa w sklepie ze zwierzętami" i "Domorosły hodowca - kto to taki?"
|
|
Określenie to jest używane w stosunku do takich osób, które rozmnażają psy nie szczególnie do tego celu predestynowane. Zazwyczaj psy te nie są sprawdzane pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych, tak więc tego typu hodowla pogarsza jakość rasy jako całości. Taki hodowca:
Chyba już wiesz kto to domorosły hodowca.
|
|
Pozwalamy na to żeby rodziło się prawie dziesięć razy więcej psów i kotów niż jest domów, do których mogły by one potem trafić. W efekcie miliony tych zwierząt są skazane na śmierć. Rozmiar problemu jest ogromny tak w liczbach jak i w cierpieniu. Aż 18 milionów psów, kotów, szczeniąt i kociąt jest co roku usypianych w schroniskach w USA. Po prostu nie ma dla nich domów ani miejsca w schroniskach (dane z USA). O wiele więcej porzuconych psów umiera na ulicy w wypadkach, z głodu, na różne choroby. Tylko niewielki procent zwierząt trafia do dobrych domów. Rozmnażając swojego psa możesz przyczynić się do zwiększenia tego cierpienia. Nawet jeżeli znajdziesz domy dla swoich szczeniąt - pamiętaj - będą one stanowić konkurencję dla zwierząt ze schronisk. Czy chcesz być odpowiedzialny za cierpienie a może także śmierć tych ostatnich?
|
|
Rozmnażać psy można wtedy kiedy zna się doskonale ich rasę, mając bardzo dobre egzemplarze danej rasy i będąc świadomym dziedzicznych problemów dotykających daną rasę. Pies wysterylizowany nie jest psem upośledzonym, dodatkowo twój pies będzie zabezpieczony przed rakiem sutka, macicy, jajników ( w przypadku suk), raka jąder w przypadku samców oraz ewentualnych okaleczeń wyniesionych z różnych psich potyczek. Unikniesz plam z krwi na podłodze i meblach bo twoja suka nie będzie miała cieczki, nie będziesz musiał obawiać się niepożądanej ciąży, czy wypuszczenia jej samej do ogrodu. Twój pies nie będzie obsikiwał twych ulubionych roślin, mebli, lub twoich nóg. Twój pies będzie wykazywał mniej agresji w stosunku do innych psów , a więcej uwagi skupi na tobie - będziesz miłością jego życia.
Niestety niektórzy ludzie znajdują wiele powodów dla których nie chcą sterylizować swoich psów. Oto kilka z nich:
Chcemy jeszcze jednego takiego pieska. NIE !!!!!! Tak jak twoje dzieci nie będą dokładnym odbiciem ciebie ani ty nie jesteś, swoich rodziców, szczenięta także nie będą identyczne ze swoimi rodzicami, poza tym, każdy pies ma swoją własną osobowość i oczekiwanie od szczeniaka, że będzie dokładnie taki jak jego ojciec czy matka jest pozbawione sensu i nie fair tak w stosunku do szczeniaka jak i do pamięci jego rodziców. Każde zwierze trzeba osobno cenić za to co wnosi w twoje życie i jak je wzbogaca.
Mojemu psu zmieni się charakter. TAK!!!!!!! I to na lepsze. Samce będą mniej agresywne, tak psy jak i suki nie będą miały tendencji do uciekania i będą mniej zainteresowane światem zewnętrznym, a skupią swoją uwagę na tobie i na tym co ty robisz. Ja twierdzę, że jeśli psy uciekają to robią to z trzech powodów : dla seksu, jest zbyt wiele bezdomnych psów by się na to zgodzić dla jedzenia, ale przecież ty karmisz swojego psa; trzecie - dla towarzystwa , więc uczyń ze szczeniaka członka twojej rodziny- to zaspokoi jego instynkt stadny, rób coś ze swoim psem- pracuj z nim, baw się z nim, ucz go, psy to nie są bezmyślne stworzenia. Wiele ras zostało wyhodowanych w bardzo konkretnym celu i dla tego właśnie tak jak ludzie potrzebują celu w życiu.
Poród jest częścią życia ale często jest nie bezpieczny. Ukochana suczka twoich dzieci może w tym czasie stracić życie co spowoduje więcej rozpaczy niż radości
Kiedy już zapłacisz właścicielowi psa, który pokryje twoją sukę, weterynarzowi za badania, kiedy już kupisz witaminy i jedzenie dla suki i szczeniaków uiścisz rachunki weterynaryjne za opiekę nad suką i jej szczeniakami, zapłacisz za wycięcie piątego pazura na tylnej nodze, zastrzyki, odrobaczenie, rachunki telefoniczne, ogłoszenia, benzynę na drogę do lekarza i z powrotem, jak już przebolejesz stratę pracy, to w zasadzie uporasz się ze wszystkimi kosztami. A cha i jeszcze pamiętaj, że musisz znaleźć dla szczeniaków dobre domy i musisz być przygotowany na to czego przewidzieć się nie da. A co jeżeli nie znajdziesz chętnych na szczeniaki. Czy jesteś gotów trzymać je tak długo jak to będzie konieczne? Co zrobisz jeśli suka umrze przy porodzie lub odrzuci szczenięta. Kto będzie je karmić co dwie godziny, masował brzuszki, żeby się wypróżniały, a co jeżeli zachorują na parvo- albo koronawirozę w wieku czterech tygodni. Kto będzie się zajmował chorymi szczeniętami. To tylko niektóre pytania jakie musisz sobie zadać i na które musisz odpowiedzieć zanim zdecydujesz się rozmnażać swojego psa.
Dostępna jest szeroka gama nowoczesnych środków używanych do narkozy, które są bardzo bezpieczne. Pamiętaj o tym, że korzyści ze sterylizacji, także medyczne zdecydowanie przewyższają ryzyko. |
|