Zanim kupisz Beagla

!!! Zalecamy abyś przede wszystkim skierował się do podstrony, na której umieszczamy: ankietę (pomoże ci ona sprawdzić czy nadajesz się na właściciela bigla) oraz dziesięć przykazań odpowiedzialnego właściciela psa. Kliknij aby przejść !!!

 

Poznaj rasę zanim się zdecydujesz !!!

 

Jeżeli masz w planach zakup beagla, ważne jest żebyś dowiedział się jak najwięcej o wybranej rasie przed zakupem. Nie jest łatwo trafić na szczeniaki, które są dobrze i z uwagą hodowane. Dobrzy, doświadczeni hodowcy zwracają baczną uwagę na to gdzie trafiają ich psy i może okazać się, że zostanie właścicielem beagla może zabrać nieco czasu, jednak jeśli uznasz, że beagle jest tym właściwym psem, warto jest uzbroić się w cierpliwość.

 

Ostatnimi czasy, media wiele uwagi poświęcają zwierzętom, na których dokonuje się różnego rodzaju eksperymentów, niestety beagle także należą do tej grupy zwierząt. Ze swej strony chcę podkreślić wagę tego by kupować szczeniaki, a także dorosłe psy tylko od doświadczonych, renomowanych hodowców a nie w sklepach zoologicznych czy od przypadkowych sprzedawców.

Czas by znaleźć tego wspaniałego beagle specjalnie dla ciebie. Naprawdę, bardzo odradzam kupno psa w sklepie zoologicznym. Wiele szczeniąt tam sprzedawanych pochodzi z "psich wylęgarni”, a kupowanie ich tylko napędza koniunkturę, co w praktyce oznacza zaniedbania i nadużycia od samego początku psiego życia. Nie kupowałbym też psa od domorosłego hodowcy i koniecznie upewniłbym się, że pies jest zarejestrowany w związku kynologicznym. Poszukiwania zacznij od skontaktowania się ze związkiem kynologicznym i poproś o adresy hodowców w twojej okolicy. Skontaktuj się z tymi ludźmi, zadaj dużo pytań, umów się na spotkanie żeby zobaczyć ich psy. Doświadczeni i renomowani hodowcy sami zadadzą ci mnóstwo pytań. 

Pamiętaj, że hodowca powinien brać pełną odpowiedzialność za swoje psy, na całe życie. Poproś o referencje i skontaktuj się z ludźmi, którzy kupili szczeniaki od danego hodowcy.

Ogłoszenia w prasie mogą zaprowadzić cię do bardzo dobrego hodowcy, ale bądź ostrożny, bo mogą także zaprowadzić cię do hodowcy amatora. Wielu ludzi kojarzy psy zupełnie przypadkowo, nie interesując się zupełnie tym co szczenięta mogą a czego nie mogą odziedziczyć. Powinieneś wymagać całkowitej odpowiedzialności od danego hodowcy. Lista Odpowiedzialnych Hodowców jest wspaniała.

"Psy nie są całym naszym życiem, ale sprawiają, że staje się ono pełne" - Roger Caras

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 

 •   O czym powinieneś pomyśleć zanim kupisz psa...

Bez względu na to czy zamierzasz kupić

szczeniaka czy dorosłego psa, jest dużo rzeczy, o których należy pomyśleć przed zakupem. Weź pod uwagę co następuje:

Psy kochają się bawić!

Psy potrzebują dużo ruchu żeby właściwie się rozwijać i dobrze się czuć. Będziesz musiał wygospodarować czas na zabawę z psem i jego szkolenie. Przede wszystkim na naukę posłuszeństwa jeśli nie chcesz mieć w przyszłości problemów.

 


Psy potrzebują opieki!

Ogrodzenie podwórka jest niezbędne by zapewnić twojemu psu bezpieczeństwo. Na pewno nie chcesz by twój pies uciekł i zgubił się. Dobrze jest wyposażyć psa w obrożę z identyfikatorem lub wszczepić mu mikroczip albo zrobić tatuaż na wypadek gdyby udało mu się uciec mimo wszelkich twoich wysiłków. Oczywiście  na spacerach pies będzie potrzebował smyczy.


Psy rosną!

Szczeniaki nie pozostają długo małe. Będziesz więc musiał wybrać rasę, która odpowiada twoim warunkom. Duże rasy potrzebują dużo przestrzeni i mogą się męczyć w mieszkaniach lub w ogóle w mieście W takim przypadku zdecydowanie lepsze będą rasy małe.

Psy potrzebują specjalnej licencji!

W niektórych krajach psy potrzebują specjalnych licencji. (W Polsce wymagane jest uiszczenie podatku za psa). Niezastosowanie się do wymagań stawianych przez prawo może mieć różne poważne i nieprzyjemne konsekwencje.


Psy kosztują!

Oprócz pieniędzy, które zapłacisz za psa, wkalkuluj w wydatki jeszcze koszty pożywienia, pielęgnacji, obroże, smycz, kojec, zabawki oraz szczepienia, wizyty u lekarza i koszty szkolenia.

Psy potrzebują opieki medycznej!

Wszystkie psy potrzebują szczepień i, tak jak ludzie, regularnych kontroli lekarskich. Zdarza się, że konieczne jest zakupienie środków przeciwko pchłom lub kleszczom oraz zastosowanie jakiegoś kosztownego leczenia w przypadku choroby.

Psy potrzebują towarzystwa!

Przyjaźń musi być wzajemna. Twój pies wymagać będzie mnóstwa czasu i uwagi. Jeśli dostanie jedno i drugie w dostatecznej ilości będzie miał mniejsze ciągoty do gryzienia rzeczy i szczekania.

Psy potrzebują tego wszystkiego przez całe życie!

Średnia długość życia psa to dwanaście lat, ale niektóre mogą żyć ponad dwadzieścia! Tak więc twój pies będzie potrzebował twojej miłości i opieki przez długi czas. Bycie odpowiedzialnym właścicielem psa to trudne zadanie i wymaga nie mało zachodu.

 

 

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 

 

 •   Co należy kupić zanim szczeniak pojawi się w domu:

 1. Miskę na wodę - najlepiej dużą i ciężką, tak aby pies nie mógł jej wywrócić albo nosić po domu; polecam ze stali nierdzewnej.

 2. Miskę na jedzenie - polecam te ze stali nierdzewnej, są naprawdę niezniszczalne

 3. Eukanuba Premium Dog Food - paczka psiego jedzenia (ten rodzaj ma zjadliwie różowy kolor opakowania)

 4. Psie ciasteczka - Eukanuba Puppy Biscuits - jako nagrody

 5. Psia klatka z pokrowcem i materacem.

 6. Smycz. Jeśli zdecydujesz się na wysuwaną a będzie jej używać także dziecko kup model ze specjalną pętelką na nadgarstek, tak aby pies nie wyrwał jej dziecku z ręki.

 7. Obroża - polecam modele typu pasek z dziurkami bo można ją dostosować do rozmiarów szyi psa (także w miarę jak będzie rósł).

 8. Zabawki i gryzaki

 9. Bramkę dla dzieci - jeżeli chcesz ograniczyć przestrzeń psa tylko do części jakiegoś pomieszczenia.

 

 

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 

 

 •   Jak dbać o beagla

Jeśli chodzi o miejsce do spania, najlepiej jest wyznaczyć psu specjalne miejsce. Oczywiście w przypadku szczeniaków dobrze jest trzymać je początkowo na jakiejś zamkniętej przestrzeni. Może to być specjalny kojec dla szczeniaków lub po prostu zagrodzona część kuchni. Kupno eleganckiego wiklinowego kosza będzie raczej stratą pieniędzy, jako że młode szczęki bardzo szybko przerobią go na drzazgi Na początek zwykły karton ( bez zszywek! ) całkowicie wystarczy. Do kojca należy włożyć koc, by szczeniak mógł się w niego wtulać, a dookoła kojca należy rozłożyć gazety by rozpocząć trening czystości. Ja osobiście jak najszybciej przyzwyczajam moje psy do spania w metalowych klatkach. To wcale nie jest okrutne i większość psów to uwielbia.

Beagle nie są przymilne, choć lubią pieszczoty, są za to bardzo aktywne i uwielbiają psocić. Dorosłe psy osiągają od 33 do 40.5 cm wzrostu i są umaszczone w typowy dla psów gończych sposób ( jasnożółty z białym lub trikolor). 

 

Wzorzec rasy nie określa maksymalnej wagi ciała, jednak jak wiele innych ras beagle mają skłonności do tycia i dla tego ich dieta musi być ściśle kontrolowana. Nowym właścicielom zaleca się stosowanie diety ustalonej przez hodowcę i jedynie stopniowe wprowadzanie nowych produktów. Tak jak w przypadku każdej innej rasy ważne jest żeby zdawać sobie sprawę z tego co wiąże się  z posiadaniem beagla. Jest to pies myśliwski, i jak inni przedstawiciele tej grupy psów, wymaga właściwych i regularnych ćwiczeń.

 

Pięciominutowy spacer dookoła bloku NIE WYSTARCZY. Musisz być przygotowany na to by poświęcać swojemu psu co najmniej jedna godzinę każdego dnia na spacer, musisz także pamiętać, że twój pies potrzebował będzie dużo biegania z dala od niebezpieczeństw , czyli np. samochodów.

 

Bardzo ważną rzeczą jest także regularna i staranna pielęgnacja psa, musisz więc być pewnym, że zostając właścicielem psa będziesz miał na to odpowiednio dużo czasu. Beagle nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów fryzjerskich, wystarczy codzienne staranne szczotkowanie i usuwanie martwego owłosienia. stotna sprawą jest także higiena uszu i zębów, dlatego ważne jest by od samego początku przyzwyczaić szczeniaka aby pozwalał na konieczne zabiegi higieniczne.

Podobnie jak inni właściciele psów mogę przytaczać niezliczone opowieści o "wyjątkowych" psach, mogę opowiedzieć o niezwykłej ich miłości i intuicji. 

Staram się przekonać właścicieli i potencjalnych właścicieli, że wszystkie psy są różne i zawsze znajdzie się pies, który będzie odstępstwem od zachowań, które zdecydowaliśmy uznać za regułę. Ważne jest więc żeby przyszli właściciele starali się jak najlepiej poznać wybrana przez siebie rasę, czytali książki, odwiedzali hodowców (nie tylko jednego) i obserwowali psy podczas zabawy i odpoczynku Jeżeli jesteś zainteresowany rasą, która od pokoleń jest rasą pracującą, postaraj się zobaczyć w jaki sposób psy tej rasy pracują. Doświadczeni hodowcy sprawdzą ciebie tak dokładnie jak ty powinieneś sprawdzić ich, oni także powinni przyjść ci z pomocą gdy będziesz jej potrzebował w przyszłości.

 

 

 

 

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 •   Jak znaleźć dobrego hodowcę?

Kup psa od hodowcy który:

 1. Sprzedając szczeniaka zachwala jego zalety a nie krytykuje szczeniaki innych hodowców albo ich samych.

 2. Dużo mówi o temperamencie szczeniaka. Nie wierz jednak jego słowom zbyt pochopnie i staraj się sam ocenić temperament rodziców szczeniaka którego zamierzasz wybrać.

 3. Dobry hodowca stara się wyhodować szczeniaki przynajmniej tak dobre jak ich matka, a najlepiej doskonalsze, bowiem tylko taka hodowla jest wartościowa i ma sens.

 4. Jedyną cechą, której dobry hodowca nie polepsza jest temperament psa, ponieważ jeśli pies lub suka nie mają dobrego temperamentu nie powinny NIGDY się rozmnażać.

 5. Czy chociaż jedno z rodziców szczeniaka jest Championem ? Dobrzy hodowcy chwalą się tytułami swoich psów bo to oznacza, że poczynili oni starania by udowodnić wartość i jakość swoich psów; czyli to, że spełniają one wszelkie wymogi stawiane przez standardy rasy i mogą należeć do "banku genów" danej rasy.

 

 1. Czy szczeniaki cieszą się widząc cię? Jeśli boja się ciebie oznacza to, że nie zostały należycie przygotowane do przebywania z ludźmi Szczenięta powinny być zachwycone twoją wizyta i aż się prosić o to by je podnieść i pobawić się z nimi. Jeśli szczenięta są ciche, nie zainteresowane tobą a hodowca mówi ci że są zmęczone po bardzo aktywnym dniu, umów się na kolejne spotkanie by móc obejrzeć psy gdy nie będą zmęczone.

 2. Matka szczeniąt może być niespokojna o swoje dzieci, jeśli jednak źle reaguje nawet na oglądanie jej dzieci (nie dotykanie) to można poddać w wątpliwość zalety jej temperamentu. Nie radzę także brać szczeniaka od matki, która boi się ciebie. Nie ma nic gorszego niż pies, który wszystkiego się boi, a temperament się dziedziczy.

 3. Matka szczeniąt może nie wyglądać najlepiej; weź poprawkę na to, że wychowanie całego miotu szczeniąt może być wyczerpujące.

 4. Dowiedz się czy twój hodowca należy do związku kynologicznego. Choć to nie gwarantuje całkowitej pewności co do wartości jego hodowli, może to ułatwić ewentualne skargi lub odwołanie się w przypadku jakichś problemów w przyszłości. Wykluczenie ze związku może bowiem wpłynąć negatywnie na przyszłość jego hodowli.

 5. Spytaj hodowcę dlaczego zajmuje się hodowlą psów. Dobry hodowca odpowie, że robi to w trosce o zachowanie i czystość rasy. Dzięki temu za 10 lat beagle będą wyglądać i zachowywać się tak samo jak teraz bo dobrzy hodowcy rozmnażają tylko psy utrzymujące standardy rasy, mające dobry temperament i nie mające problemów zdrowotnych.

 6. Jeżeli osoba, od której chcesz kupić psa twierdzi, że pozwoliła suce mieć szczenięta po to by pokazać dzieciom "cud narodzin", nie kupuj od niej szczeniaka. Każdego roku wiele zniszczonych psów trafia do schronisk właśnie z powodu takiego nie odpowiedzialnego i całkowicie przypadkowego rozmnażania psów. ( Szkoda, że ludzie nie zabierają dzieci do schronisk dla zwierząt żeby pokazać im "cud śmierci" bo to właśnie jest udziałem wielu psów, które narodziły się z powodu ludzkiego braku odpowiedzialności!).

 7. Pamiętaj że kupując szczeniaka, niejako kupujesz także hodowcę. Czy więc jest  to osoba, do której chcesz się zwrócić z pytaniami? Czy nie będziesz miał oporów dzwoniąc do tej osoby z prośbą o radę? Czy myślisz,  że tę radę otrzymasz? Czy dostałeś wszelkie instrukcje dotyczące opieki i pielęgnacji szczeniaka? Czy psy były badane przez weterynarza? Czy mają świadectwa zdrowia? Jakiego rodzaju gwarancje oferuje twój hodowca? Czy dokładnie przeczytałeś kontrakt?

 8. Wszyscy renomowani hodowcy sprzedają szczeniaki z umowami pisemnymi.

 9. Czy w kontrakcie jest punkt dotyczący ewentualnego zwrotu szczeniaka? To gwarantuje, że hodowca jest zainteresowany dobrem psa.

 10. Przyglądaj się dorosłym psom w domu hodowcy tak będzie bowiem wyglądał i zachowywał się twój pies. Czy więc podoba ci się ich wygląd i temperament? Wszystkie szczenięta są śliczne i słodkie dlatego przyglądaj się rodzicem jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć.

 11. Zadaj sobie pytanie czy gdybyś był psem chciałbyś mieć takiego pana i mieszkać w takim domu?

 

 

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 

Zapraszamy na stronę domowej hodowli psów rasowych - CATULUS:

 

 

 •   Nie kupuj szczeniaka z wystawy sklepowej

10 powodów dla których nie należy kupować szczeniaka w sklepie ze zwierzętami.

 

1. Zdrowie

Trudno się oprzeć ślicznemu szczeniaczkowi na wystawie sklepowej, ale kupno takiego psa oznacza zapłacenie dużych pieniędzy za psa, o którym wie się bardzo mało. Sklepy zoologiczne zazwyczaj opierają swoja sprzedaż na nagłym impulsie kupujących. Może się zdarzyć, że kupiony w ten sposób szczeniak okaże się poważnie chory, a jego leczenia bardzo kosztowne. Każda rasa psów ma pewne problemy genetyczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez niewłaściwą hodowlę. Większość dobrych hodowców jest bardziej zainteresowana zdrowiem szczeniąt, za które czują się odpowiedzialni niż pieniędzmi z ich sprzedaży.

 

2. Mity o rejestracji w Związku Kynologicznym

Właściciele sklepów zoologicznych będą  się starali przekonać cię, że rejestracja w Związku Kynologicznym gwarantuje to, że szczeniak będzie zdrowy i że okaże się perfekcyjnym egzemplarzem swojej rasy. Tak wcale nie musi być. Jedynym faktem, potwierdzanym przez rejestrację w związku jest to, że szczeniak jest rasowy i że jego rodzice też byli zarejestrowani w związku. Ale nawet to może okazać się fikcją, jako że niektórzy rejestrują więcej szczeniaków niż się rzeczywiście urodziło by w ten sposób zyskać papiery dla szczeniąt od nierodowodowych rodziców. Rodzice twojego szczeniaka mogli być poważnie chorzy  a chorobę mogli genetycznie przekazać swojemu potomstwu - twojemu szczeniakowi. Mogą być także złymi egzemplarzami danej rasy. Zdarza się także, że pochodzenie szczeniaków w ogóle trudno jest ustalić. Tak więc możesz kupić psa z papierami, które wcale nie są jego. Oczywiście renomowani hodowcy także rejestrują szczeniaki w Związku Kynologicznym, ale dla nich to dopiero początek drogi.

 

3. Gwarancja

Niektóre sklepy udzielają pewnej formy gwarancji przy zakupie psa, ale te gwarancje są często tak złe, że równie dobrze mogło by ich nie być. Częsty scenariusz to: po tym jak rodzina przywykła już do psa okazuje się, że jest on chory. Leczenie będzie kosztowne, więc zgłaszasz się do sklepu po zwrot kosztów na mocy gwarancji. Jedyne co sklep może ci zaoferować jest wymiana twojego ukochanego już psa na innego, być może wcale nie zdrowszego. W większości wypadków twój pies będzie przez sklep uśpiony bo to jest tańsze niż jego leczenie. Inna taktyka stosowana w sklepach to próba wmawiania ci (póki obowiązuje gwarancja), że twój pies z choroby wyrośnie. Czy chcesz podjąć takie ryzyko?

 

4. Jak będzie wyglądał twój pies kiedy dorośnie?

Być może zapoznałeś się ze standardami rasy, ale to jeszcze nie gwarancja, że twój pies te standardy będzie spełniał. Nie wiadomo bowiem czy jego rodzice je spełniali. Nie ma psów idealnych, ale dobrze jest móc porozmawiać z hodowcą o słabościach i "mocnych stronach" psa. Odpowiedzialny hodowca, powinien poza tym pokazać ci chociaż matkę szczeniaków. Co prawda, nawet wtedy nie będziesz mógł z całą pewnością stwierdzić jak będzie twój pies wyglądał, ale będziesz mógł mieć chociaż wyobrażenie tego czego się spodziewać. Po co wydawać dużo pieniędzy i nie mieć nawet pojęcia jak wyglądali rodzice twojego psa.

 

5. Co wiesz o wybranej przez siebie rasie?

Pracujący w sklepach zoologicznych wiedzą zazwyczaj bardzo niewiele o psach, które przyszło im sprzedawać. Zazwyczaj będą cię odsyłać do książek o psach. Co zrobisz jeśli przyniesiesz szczeniaka do domu i potem okaże się, że dana rasa zupełnie nie jest dla ciebie? Dobrzy hodowcy zapewnią ci mnóstwo informacji i rad na temat szczeniaka, którego być może kupisz. Mogą ci wiele powiedzieć o cechach charakterystycznych danej rasy i doradzić czy jest ona dla ciebie odpowiednia. Powiedzą ci o skłonnościach do chorób jakie mogą w przypadku danej rasy występować i o "mocnych stronach" danej rasy. Nie każdy pies pasuje do każdego, a dobremu hodowcy zależeć będzie na tym by jego szczeniak trafił do właściwego domu.

 

6. Problemy z nauką czystości

Pies, którego kupujesz w sklepie zoologicznym prawdopodobnie spędził większość swojego życia w klatce. Nie wie co to jest dywan ani jak wygląda trawa i ziemia. W związku ze sposobem "przechowywania" psów w sklepach są one zmuszone do załatwiania się tam gdzie śpią i jedzą. Jest to wbrew naturalnemu instynktowi, ale nie psy nie maja wyboru. To przyzwyczajenie może sprawić, że nauka czystości okaże się bardzo trudna. Dobry hodowca utrzymuje kojec w czystości i zawsze zapewnia psu specjalne miejsce do załatwiania się. Do czasu gdy szczeniaki będą na tyle duże by trafić do nowych domów, będą już na najlepszej drodze do całkowitego nauczenia się czystości. Prawdopodobnie będą też umiały już chodzić na smyczy i leżeć spokojnie podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Szczeniak ze sklepu prawdopodobnie nigdy nie chodził na smyczy ani nie był szczotkowany. Takiego psa będzie dużo trudniej przyzwyczaić do obydwu tych czynności. Dla dobrego hodowcy ważny jest nie tylko wygląd psa ale także cechy jego charakteru i temperament. Są to ważne czynniki przy decyzji o rozmnożeniu psa. Większość rodziców szczeniaków ze sklepów nie była weryfikowana pod żadnym innym względem jak tylko czy dadzą potomstwo, które dobrze się sprzeda jako psy rasowe.

 

7. Co z socjalizacją?

Pies ze sklepu najprawdopodobniej nigdy nie był w domu i wszystko będzie dla niego nowe i może straszne. Dzwonek do drzwi, odkurzacz, bawiące się dzieci, to wszystko rzeczy nieznane i przerażające dla nieobytego z nimi szczeniaka. Doświadczeni hodowcy zaznajomią psa z wieloma różnymi sytuacjami by był z nimi obyty gdy trafi już do swojego nowego domu. Większość hodowców jest także w stanie ocenić charakter każdego szczeniaka zanim trafi on do nowego domu. Dzięki godzinom spędzonym na obserwacjach, hodowca wie który szczeniak jest dominujący, a który nieśmiały, który ma niespożyta energię, a który jest niezwykle przyjazny. W ten sposób może on właściwie "dobrać" psa do przyszłego pana. Wybór psa nie jest więc pozostawiony przypadkowi, ale jest wynikiem przemyślanych decyzji. Hodowca może doradzić ci w sprawach żywienia, szkolenia i ogólnie pojętej troski o psa. Jeżeli więc zamierzasz wydać pieniądze na zakup psa, którego chcesz mieć przez cale jego życie, postaraj się zrobić wszystko by wybrać najbardziej odpowiedniego dla ciebie.

 

8. Co warty jest rodowód?

Niektóre sklepy robią wiele szumu wokół rodowodów psów, które sprzedają To dziwne, jako że rodowód to tylko kawałek papieru z wypisanymi na nim imionami. O ile nie wiesz co za psy kryją się pod tymi imionami, rodowód jest absolutnie bezużyteczny Czy właściciel sklepu może ci powiedzieć na co zmarli dziadkowie twojego szczeniaka albo ile żyli albo czy któryś z wymienionych w rodowodzie psów miał jakąś chorobę genetyczną? W większości przypadków - nie, bo wie on tyle samo co i ty. Renomowany hodowca może ci powiedzieć wszystko o drzewie genealogicznym twojego psa; kupujesz wtedy nie tylko kawałek papieru ale także bardzo ważne dla ciebie informacje. Prawie wszyscy hodowcy zdobywają tytuły  i championaty na wystawach. Jest to bardzo istotne, jest to bowiem dowód na to, że dany pies jest wartościowym przedstawicielem swojej rasy. Niektórzy hodowcy zdobywają także inne tytuły związane z pracą do jakiej dawniej pies był hodowany. Po prostu zapytaj hodowcę co znaczą poszczególne oznaczenia na rodowodzie.

 

9. Czy chcesz popierać "psie wylęgarnie"?

Prawie wszystkie psy w sklepach zoologicznych pochodzą z takich właśnie miejsc. Nazwa ta odzwierciedla dokładnie czym one są. Tak więc psy trzymane są w bardzo złych warunkach, często niedożywione, a szczenięta nie są szczepione. Psy często pochodzą od ludzi, którzy chcieli się swoich psów pozbyć lub z kradzieży Suki rodzą przy każdej cieczce, a gdy już nie są w stanie, skazuje się je na śmierć. Pamiętając o tym, że popyt określa podaż, i że każdy szczeniak kupiony w sklepie to poparcie dla takich miejsc, zastanów się czy na pewno chcesz kupić psa w sklepie ze zwierzętami.

Skąd wiadomo, że większość psów w sklepach pochodzi z takich miejsc? Stąd, że żaden odpowiedzialny hodowca nie odda swoich psów do sklepu. Dobrzy hodowcy chcą mieć pewność, że ich psy trafią do dobrych domów, i że będzie się o nie dbać. Chcą mieć swój aktywny udział w wyborze domu dla swoich szczeniąt Chcą także mieć kontakt z osobami. Które od nich psy kupiły. Wiedzą o wszystkich chorobach danej linii genealogicznej i będą chcieli wiedzieć także o chorobach jakie będą udziałem szczeniąt  z ich hodowli. Sklep zazwyczaj nie interesuje się szczeniętami po tym jak zostaną kupione. Kupowanie w sklepie także nie oznacza żadnej oszczędności, bo kiedy kupujesz bezpośrednio u hodowcy, nie ma żadnego pośrednika, który także byłby zainteresowany zarobieniem pieniędzy. Cena żądana przez hodowców jest zazwyczaj taka sama albo niższa niż w sklepie.

 

10. Gdy już mamy psa w domu

Sklep przestaje się interesować psem w momencie jego zakupu. Nie jest istotne czy pies biega sam po ulicach, czy żyje, czy może umiera na marskość wątroby mając zaledwie rok. Jeżeli będziesz miał problemy ze szkoleniem psa, sklep nie będzie w stanie, lub nie będzie chciał ci pomóc. Odpowiedzialni hodowcy to nie tylko osoby sprzedające szczeniaki, to także ludzie, którzy będą przyjaciółmi dla ciebie i twojego psa. Ich naprawdę obchodzi co będzie się działo z ich szczeniakami w przyszłości Wielu hodowców sprzedając psy umieszcza w umowie punkt o sterylizacji. To pozwala na kontrolę rozmnażania i uniknięcie sytuacji, gdy rozmnaża się psa, którego nie powinno się rozmnażać. Niektórzy hodowcy sprzedają psy ale zachowują część praw właścicielskich, by mieć wpływ na to co będzie się dalej działo z ich psami. Jeżeli będziesz miał problemy ze zdrowiem lub szkoleniem swojego psa, dobry hodowca doradzi ci i pomoże w tych problemach, bowiem to na czym mu zależy to nie tylko dobro samych psów ale także ich wkład w przyszłość rasy jako całości.

Tak więc, gdy będziesz szukał psa następnym razem, staraj się zgromadzić jak najwięcej informacji: bierz udział w wystawach, rozmawiaj z wieloma hodowcami, żądaj pokazania co najmniej jednego z rodziców twojego szczeniaka. Sklep ze zwierzętami jest najgorszym miejscem gdzie można kupić psa, a do póki będzie zapotrzebowanie na sklepy z psami, do póty wiele tych zwierząt będzie skazanych na śmierć przez masowe ich rozmnażanie tylko i wyłącznie z chęci zysku. Nie można oczywiście powiedzieć, że nigdy żaden dobry pies nie został kupiony w sklepie ze zwierzętami, bo to nie prawda, ale należy pamiętać o ciemnej stronie całej sprawy. Trzeba też sobie zdawać sprawę z tego, że kupując psa przyjmujesz do swojego domu jeszcze jednego członka rodziny, za którego będziesz odpowiedzialny a nie jeszcze jeden mebel, którego można się łatwo pozbyć. Dlaczego więc podejmować ryzyko, kiedy jest tylu doświadczonych hodowców, którzy pomogą ci wybrać właściwie.

Jednym z najlepszych sposobów na zostanie wyedukowanym kupującym jest uczestnictwo w wystawach. Kiedy już zdecydujesz psa jakiej rasy chcesz kupić należy rozmawiać z wieloma hodowcami. Hodowcy chętnie podzielą się swoją wiedzą (także na temat chorób genetycznych charakterystycznych dla danej rasy.) Gdy już wybrałeś hodowcę i masz na myśli psa z konkretnego miotu, obejrzyj rodziców twojego przyszłego psa. Częstym wytłumaczeniem zakupu psa w sklepie jest to, że nie chcesz psa wystawiać, a tylko mieć przyjaciele. W każdym miocie renomowanych hodowców rodzą się szczeniaki, które nie są psami wystawowymi, a mogą być wspaniałymi przyjaciółmi. Nie każdy szczeniak doświadczonego hodowcy ma predyspozycje do tego by być gwiazdą wystawowego ringu, ale może być gwiazda w twoim domu. Dlatego raczej porzuć myśl o kupnie psa w sklepie i skontaktuj się z organizacjami zrzeszającymi profesjonalnych hodowców Oni z kolei skontaktują cię z doświadczonym hodowcą, który pomoże ci mądrze i starannie wybrać nowego członka twojej rodziny. Inną alternatywą do kupienia psa w sklepie jest przygarnięcie psa ze schroniska lub psa, który z jakichś powodów stracił dom. Związek kynologiczny ma oddziały zajmujące się wyszukiwaniem nowych, kochających rodzin dla takich psów. Przygarniając takiego psa pamiętaj, że nie tylko ratujesz jedno psie życie; dzięki temu jakaś suka w psiej wylęgarni nie urodzi kolejnego miotu szczeniaków. Dlatego proszę zastawów się zanim zdecydujesz się na następnego psa i w ten sposób przyczyń się do powiększenia grupy odpowiedzialnych właścicieli psów. Tak jak nie decydujesz się bezmyślnie na dziecko, tak nie rób tego w przypadku psa. Powinna być to przemyślana, odpowiedzialna decyzja.

 

 

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 

 

 •   W jakim wieku najlepiej jest wziąć szczeniaka?

Większość ludzi uważa, że sześć tygodni to najlepszy wiek by wziąć szczeniaka - NIE, NIE, NIE ! Najwłaściwszy wiek jest między ósmym a dwunastym tygodniem, a oto kilka dokładnie sprawdzonych powodów dlaczego tak jest.

PO PIERWSZE:

Szczeniak powinien przyjąć antyciała wraz z mlekiem swojej matki, to będzie go chronić przed chorobami w pierwszych miesiącach jego życia , niestety, te antyciała mogą osłabić działanie szczepionek. Ich działanie słabnie stopniowo około szóstego tygodnia życia  , ale ciągle mogą wpływać na działanie szczepionek dlatego podaje się je szczeniakom w seriach. Najlepiej jest podać dwie serie szczepionek zanim szczeniak będzie musiał zmienić dom, dietę i może być narażony na kontakt z chorymi zwierzętami. W stanach Zjednoczonych  w stanie Floryda na przykład sprzedaż szczeniąt młodszych niż osiem tygodni jest prawnie zabroniona;

PO DRUGIE :

W życiu szczeniaka do szesnastego tygodnia ( 4 miesiące ) wyróżnić możemy cztery krytyczne okresy. To co spotka je w tym czasie wpływa na to jak ukształtuje się ich charakter na resztę życia:

- od narodzin do 21 dni ( trzy tygodnie) - w tym czasie mózg szczenięcia rozwija się tworząc połączenia nerwowe, w tym też czasie matka i jej mleko są najważniejsze. Szczenię potrzebuje odpowiedniego pożywienia, pewnego rodzaju stymulacji, które matka zapewnia lizaniem oraz ciepła które szczenię czerpie z ciała matki i innych szczeniąt. Po dwudziestym pierwszym dniu mózg szczenięcia jest w zasadzie ukształtowany i szczeniak może już sam chodzić, słyszeć, widzieć, wydalać bez matczynego lizania i zaczyna eksplorować swoje otoczenie. Wtedy szczenięta zaczynają bawić się ze sobą i z matką,

-trzy do siedmiu tygodni ( 49 dni) - w tym czasie szczenięta uczą się współżycia w stadzie i odkrywają znaczenie hierarchii  ( podporządkowanie się jednostce dominującej) -  jest to najważniejsza umiejętność we współżyciu z innymi psami. Jest to czas gwałtownego rozwoju tak fizycznego jak i intelektualnego. Okres między 21 a 28 dniem ( czwarty tydzień ) jest szczególnie ważny. Jeśli szczenię zostanie odseparowane od matki i swojego rodzeństwa w tym czasie nigdy nie nadrobi strat emocjonalnych wynikłych z pozbawienia go możliwości kontaktowania się z matką i innymi szczeniakami.  Znamienne jest to, że szczenięta odłączone od matki w wieku czterech tygodni bardzo trudno się uczą  ,bo nie są w stanie zauważyć związku pomiędzy nagrodą a tym za co ją dostały ( na przykład : pies chwyta twoją kanapkę a ty mówisz np. " fe". Szczeniak nie zrozumie dlaczego mówisz "fe", ani dlaczego nie miał by wziąć tego na co ma ochotę).

Pomiędzy 4 a 5 tygodniem szczeniak zaczyna świadomie zauważać otoczenie i rodzeństwo i odkrywa, że kiedy gryzie zbyt mocno matka go strofuje, a brat odgryza się jeszcze mocniej. To bolesne acz bardzo kształcące doświadczenie. Szczeniak uczy się tak gryźć by była to zabawa. Jest to ważne gdy potem sami chcemy nauczyć psa, że nie powinien nas gryźć lub podgryzać. Szczenięta muszą nauczyć się, że jesteśmy delikatniejszymi stworzeniami niż one same,

Umiejętność współżycia w stadzie jest dla psa niezwykle ważna, szczeniak potrzebuje kontaktu ze swoją matką i rodzeństwem by nauczyć się zasad psiego współżycia, na przykład jak zbliżyć się do innego psa, jak pokazać swoje podporządkowanie, jak zainicjować zabawę. Szczeniak odstawiony od matki w wieku pięciu tygodni będzie agresywny w stosunku do innych psów. Agresja ta wywołana jest przez to, że pies  nie wie jak właściwie zachować się w obecności innego psa. Tego pies może nauczyć się tylko wzrastając w stadzie (wraz z rodzeństwem) i od matki. Doświadczenie to jest tak samo ważne jak u ludzi. Szczeniak odstawiony w wieku sześciu tygodni ,z kolei , posiadł już przypuszczalnie te umiejętności, ale nie będzie miał pewności siebie, którą może nabyć dopiero gdy będzie do siedmiu tygodni przebywał z matką i rodzeństwem. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów pracujących lub psów którym chcesz powierzyć odpowiedzialność np. za swój dom,

- 49 do 84 dni ( siedem do dwunastu tygodni) - w wieku siedmiu tygodni można powiedzieć, że szczeniak jest ukształtowany pod względem neurologicznym - ma dorosły mózg, ale żadnych doświadczeń. Dobry hodowca będzie się w tym czasie codziennie zajmował swoimi szczeniakami, a jest to szczególnie ważne w tym czasie, bo od tego właśnie zależy, czy pies będzie w przyszłości chętnie nawiązywał związki z ludźmi i będzie skłonny im ufać. Aby pies był właściwie przystosowany do życia  z człowiekiem powinien odbywać ćwiczenia socjalizacyjne przynajmniej raz w tygodniu,

- dwanaście do szesnastu tygodni - jest to czas na zabawę, na dojrzewanie i na ustalenie kto w relacji pies - człowiek jest szefem. Charakter psa kształtuje się między 4 a 16 tygodniem. Nie ważne jak dobry charakter pies odziedziczył jeżeli nie będzie miał zapewnionych odpowiednich warunków do rozwoju nie rozwinie się tak dobrze jak mógł by. Nie ma możliwości nadrobienia braków i błędów w wychowaniu popełnionych w tym tak ważnym dla psa okresie. Pies nie zsocjalizowany przed szesnastym tygodniem życia nie rozwinie się w pełni wartościową jednostkę,

PO TRZECIE :

Wielu doświadczonych hodowców czeka do ósmego lub nawet dwunastego tygodnia życia psa by zakwalifikować szczenięta jako psy wystawowe lub nie. W przypadku Beagli najlepszym czasem by to ocenić jest właśnie 12 - ty tydzień. Ja zwykle nie sprzedaję psów wcześniej chyba, że szczeniak ma jakiś oczywisty defekt dyskwalifikujący go, np. kolor. Nauka współżycia z innymi psami i człowiekiem jest dla szczenięcia niezwykle ważna. Dlatego, ja dużo czasu poświęcam moim psom i rozwojowi osobowości każdego z nich z osobna. Nieśmiały szczeniak otrzymuje więcej uwagi i wsparcia, a pies zbyt pewny siebie musi nauczyć się, jak bawić się właściwie.

Staram się także dopasować charakter psa do charakteru jego przyszłego domu.

 

 

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 •   WYBÓR SZCZENIAKA

 

Bardzotrudno jest ocenić, co wyrośnie ze szczeniaka. Wszyscy staramy się przewidziećjego przyszłe cechy, jaki będzie gdy stanie się dorosły, a w tych"gdybaniach" z reguły polegamy na zdaniu kolegów po fachu. Oto dwaszczeniaki o opinię na temat których poprosiliśmy dwóch hodowców owieloletnim  doświadczeniu: BobaBoothe, jurora AKC i Boba Goodfellow z Alpha Centauri. Ich przemyśleniazamieszczamy poniżej. A co państwo sądzicie na temat zdjęć?

BobGoodfellow - Alpha Centauri

Zdjęciez wystawy "A" pokazuje egzemplarz, którego wiek oceniłbym na pięćtygodni, a nie jak jest w rzeczywistości na dziewięć. Z tego powodu wnioskuję,że wzrost szczeniaka w przyszłości nie przekroczy 36 cm(13 cali), choćbudowa czaszki sugeruje jej rozrost w późniejszym wieku. Po osiągnięciudorosłości korpus psa będzie krótki, można powiedzieć kwadratowy,obszernej budowy o dobrym kośćcu z szyją krótką, mocnymi żebrami, lędźwiamii ogonem. Uszy mają odpowiednią długość, w ładny sposób okalają pysk i sądobrze osadzone, co jednak może się zmienić wraz z rozrostem czaszki. Ciemięjest odpowiednio zaokrąglone, dobrej długości i proporcjonalne względempyska, równie obiecujący jest brak fałdy czołowej. Szczeniak może miećproblemy z szyją. Nozdrza są zbyt małe, choć u suki nie jest to cecha rażąca.Kształt oczu, ich osadzenie i kolor są wprost fenomenalne, choć ogólnierzecz biorąc wygląd psa może nie być tak miły i delikatny, jak można by sądzićna pierwszy rzut oka. Łapy mają mocne prosto ustawione kości, a stawykolanowe przednich i tylnich odnóży nie są wykrzywione ani na zewnątrz anido wewnątrz, w przeciwieństwie do pęcin i stawów skokowych, które kończąsię podobnymi do kocich delikatnymi łapami. Spodziewam się, że sposóbporuszania się psa będzie ociężały, a przednie i tylnie łapy będą miałyprzesadnie duży obszar zasięgu. ( Wszystkie te wnioski wyciągnąłem napodstawie jednego ciemnego zdjęcia, przy pomocy czarodziejskiej różdżki iwahadełka. Czy wspominałem już, ze zajmuję się także poszukiwaniem żyłwodnych?)

DziękiBogu, że pokaz "B" odbył się, gdy pies miał 14 tygodni, a nie szesnaście.Szesnaście tygodni to wiek, kiedy wszystkie moje psy stają się pokraczne, ażadna część ich ciała nie pasuje do innej. Zwykle mam ochotę aby na następnedwa miesiące schować je głęboko do worka, ale szczęśliwie zwierzaki szybkowyrastają z tej komicznej fazy. Tę sukę zamierzam potraktować tak, jakby jejproces jej chaotycznego wzrostu ustabilizował się, faza brzydoty minęła irozpoczął się okres dojrzewania. Jej wzrost wynosi 45 cm (15 cali), ciałona pierwszy rzut oka zdaje się być zaokrąglone. Jest psem eleganckim,szlachetnym, podobnym do wyżła, obrys ciała jest odrobinę kanciasty zdoskonałymi, wspaniale przystosowanymi do biegu łapami. Jej kości są okrągłe,proste i mocne. Grzbiet to uosobienie tego, do czego dąży każdy hodowca:odpowiednia długość żeber, wspaniały, wart milion dolarów ogon i jegodoskonała nasada. Wraz z osiągnięciem dojrzałości klatka piersiowa opuścisię, a brzuch stanie się takim samym powodem do komplementów jak grzbiet. Łebpowinien nabrać cech dorosłości, ciemię zwiększy się i będzie zakończoneokrągłym zagięciem. Z rzeźby czaszki wokół oczu wnioskuję, że pyskniewiele się poszerzy. Brwi, kształt oczu, ich barwa i umiejscowienie wczaszce będą sprawiały miłe i przyjemne wrażenie. Pozytywnym dopełnieniembyłoby jednak ciemniejsza pigmentacja wokół oczu. Uszy są dobrze osadzone,odpowiedniej długości oraz kształtu i bardzo ładnie okalają pysk. Pysk będzienieco krótszy od tylniej części czaszki i skierowany ku dołowi. Nozdrza mogłybybyć dłuższe, ale są adekwatne jak dla suki. Gardło i szyja są czyste, azgryz bez zarzutu. Barwa sierści jest tym, co nazywam "foczym płaszczykiem";maść wspaniała na wystawy, ale nie dobra dla psa. Moją główną obawą jest konflikt pomiędzy wzrostem kośćca, a pędemorganizmu ku dojrzałości płciowej. Suka może zbyt gwałtownie osiągnąć górnągranicę wielkości. Jej kłus będzie sprężysty, pełen gracji, odpowiedni doporuszania się przy gruncie (zwłaszcza jeśli wziąć po uwagę długość łap),z wyraźnie zaznaczonym środkiem ciężkości. Pies może mieć problemy zewstawaniem i podbieganiem. Inne sposoby biegu mogą być zbyt szybkie jak dlapolowań na lisy. (Nie potrzebowałem wcale wahadełka i różdżki aby toprzewidzieć. Tego typu próby przewidywania przyszłości są zabawne, alenajlepiej sprawdza się rzut monetą).

Większośćludzi wybrałaby psa ze zdjęcia "A", ale ja stawiam na zdjęcie "B".

Zadaniestałoby się łatwiejsze, gdyby zdjęcia były większe i kolorowe, a sporouwagi poświęcono tłom, które mogą ukryć wiele ważnych szczegółów. Jeślimogę zasugerować, to przy kolejnych tego typu artykułach robić więcej zdjęći wybierać te, które pokazują szczeniaki w naturalnym otoczeniu pod różnorodnymikątami. Staramy się ocenić budowę, proporcje, sposób przybierania pozyprzez wybrane egzemplarze. Z tego powodu zdjęcia robione w naturalnychwarunkach są bardziej wartościowe niż te w sztucznych i wymuszonych. Pozycjanarzucona na zdjęciu "A": ogon i łeb uniesione wysoko zmusza szczeniaka donienaturalnego  wykrzywienia liniigrzbietowej i schowania głowy pomiędzy łopatkami. Przesadne rozciągnięcietylnich łap powoduję zwiększenia masy naciskającej na przednie, co w efekciepowoduję, że pies kuca i zgina łapy, starając się utrzymać równowagę. Na zdjęciu "B" te same starania orazludzkie ręce wykrzywiają łeb i pysk zwierzęcia, nie pozwalając dostrzecnaturalnego wyglądu szyi i łopatek. Wykonanie zdjęć dobrze ukazujących psajest pracochłonne, jednak owocuje bardzo pomocnymi fotografiami.

BobBooth - Southspring

Kiedyzacząłem hodować Beagle (psy gończe), a można powiedzieć, że było tobardzo dawno temu, miałem doświadczonego znajomego, który powiedział mi, żedokładne przewidzenie jaki pies wyrośnie ze szczeniaka, jest praktycznie niemożliwe. Dlatego zwykł kłaść dłoń na podłodze, wybierać do hodowlipierwszego szczeniaka który do niego podbiegł. To dobra metoda, jeśli chodzitakie psiaki, ale nie mając żadnego z nich przed sobą mój wybór będziezależał od dokładnej analizy zdjęć.

Miłyi delikatny "wyraz pyska" ładne ciemne oczy z obwódką, dobrze zachowaneproporcje pomiędzy szczęką, a samą czaszką. Szyja zdaje się być odrobinęza krótka, podobnie jak lędźwie, ale ciężko to definitywnie stwierdzić,gdyż szczeniak ma zaledwie dziewięć tygodni. Zakrzywienie łopatek i tylnichłap jest odpowiednie, czoło solidnie sklepione, kości mocne, a ogon takżenie pozostawia pola do zarzutów.

Bardzoładne uszy, zakrzywienie tylnych łap i nasada ogona. Nie podoba mi się za tojej głowa. Wygląda ona topornie, głównie, jak mi się wydaje, za sprawąciemnych plam na łbie i wokół oczu. Na niekorzyść psa działa także zdjęcie,które sprawia wrażenie jakby zwierzę zezowało w stronę słońca. Łopatkisuki sprawiają wrażenie zbyt spadzistych, brak wysunięcia klatki piersiowej,przez co pies kojarzy się z "muszlą morską".

Oczywistejest, że wolę szczeniaka ze zdjęcia "A" niż tego ze zdjęcia "B",choć na moją ocenę wpływa ich wiek, kiedy były robione zdjęcia.  Najchętniej wziąłbym jednak oba, pozwolił im dorosnąć wspokoju i dopiero wtedy je oceniał. Dojrzały pies może sprawić, że sądywydawane nad szczeniakiem okażą się całkowicie bezpodstawne. Psy są żywymiistotami które się zmieniają, czasem na lepsze, czasem na gorsze. 

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 

 

 

Bardzotrudno jest ocenić, co wyrośnie ze szczeniaka. Wszyscy staramy się przewidziećjego przyszłe cechy, jaki będzie gdy stanie się dorosły, a w tych"gdybaniach" z reguły polegamy na zdaniu kolegów po fachu. Oto dwaszczeniaki o opinię na temat których poprosiliśmy długoletniego hodowcęLeslie Hiltz z  Starbuck-Torbay,jurora AKC. Ocena została wydana na zaprezentowanych państwu powyżej zdjęciach.

LeslieHiltz, Starbuck Torbay

SzczeniakA

Ogólnie rzecz ujmując szczeniak jest proporcjonalnie zbudowany, kościma mocne a umaszczenie przyjemne dla oka. Łeb psa mógłby być większy,dobrze by się wtedy uzupełniał z rozmiarami całego ciała. Uszy, patrząc zboku, są odpowiednio umieszczone, dobrego kształtu i wielkości. Czaszka jestlekko zaokrąglona, ale przednia część pyska powinna być dłuższa ibardziej kwadratowa. Przyglądając się zdjęciom prezentującym psa od przoduuważam, że jego oczy winny być większe, a szczęka solidniej zbudowana.

Szczeniak pochylony jest do przodu, co daje fałszywy obraz długościjego przednich łap. Myślę, ze jeśli byłoby mi dane zobaczyć jak chodzi,okazałoby się, że są odrobinę za krótkie. Również szyja powinna byćtrochę dłuższa. Ze zdjęcia nie da się nic wywnioskować na temat żeber.Aby cokolwiek  o nich powiedziećtrzeba szczeniaka wziąć na ręce i wybadać manualnie. Tylko dzięki dokładnemuzbadaniu psa można powiedzieć czy żebra są długie a lędźwie krótkie, cojest dobrą proporcją, czy też ich stosunek do siebie to 50/50 procent. A możejest na odwrót żebra to 1/3, a lędźwie to 2/3 proporcji, cechy którychwszyscy chcemy uniknąć.

Klatka piersiowa szczeniaka jest odpowiednich rozmiarów, choć zadpowinien znaleźć się niżej, co jednak może zostać skorygowane jeśli stawyskokowe  będą ustawione bardziejpionowo. Położenie ogona i jego długość są zadowalające, a po osiągnięciudojrzałości będzie sprężysty i pokryty gęstą sierścią.

Przód psa prezentuje się najmniej okazale. Przednie łapy powinny byćprostsze, szczeniak wyraźnie pochyla się na lewą stronę i podejrzewam, żejego stawy łokciowe nie są tak mocne, jak być powinny. Z tyłu patrząc możnazauważyć, że stawy skokowe są dobrze ustawione, a stopy silne i mocne.

 

SzczeniakB:

Kolejny szczeniak, który posiada odpowiednie proporcje, ale jak dla mniepowinien mieć mocniejszy kościec. Sierść tego beagle'a jest krótsza idelikatniejsza niż poprzednio omawianego. Jego głowa jest ładniejsza niższczeniaka A, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę czaszkę i pysk. Ułożenieuszu i sposób w jaki okalają pysk jest idealne. Niestety zdjęcie powoduje, żepewne szczegóły umykają i mam ochotę powiedzieć: "obróć łeb jeszczebardziej!".

Od przodu patrząc pies sprawia przyjemne wrażenie, a zwłaszcza jego dużeślepia. Pysk jest odpowiednio kanciasty. Szyja jest dobrej długości i o ilemogę dostrzec na zdjęciu, że jest dobrze osadzona na barkach, które z koleiutrzymują przednie łapy w świetnej pozycji względem ciała. Stawy łokcioweprzylegają do klatki piersiowej, ale po raz kolejny nie mogę wydać w stuprocentach pewnego werdyktu bez zbadania manualnego żeber. Grzbiet szczeniakajest silny i naprężony, a ogon wysoko osadzony. Zad powinien być bardziej umięśnionyi mocniejszy. Mierząc od bioder do stawów skokowych ten szczeniak jest dłuższyod psa A, dlatego też jego stawy kolanowe będą bardziej kanciaste. Patrzącod przodu, stawy łokciowe sprawiają wrażenie mocnych, a łapy są proste.Widok od strony zadu tylko potwierdza opinię, ze koście szczeniaka powinien byćmocniejszy.

Inne atrybuty, ważne dla psa, którego prezentuje się na wystawach, awięc zachowanie i sposób poruszania z oczywistych względów nie mogły byćzaprezentowane, dlatego też ich nie oceniałam. 

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 

 

Bardzotrudno jest ocenić, co wyrośnie ze szczeniaka. Wszyscy staramy się przewidziećjego przyszłe cechy, jaki będzie gdy stanie się dorosły, a w tych"gdybaniach" z reguły polegamy na zdaniu kolegów po fachu. Oto dwaszczeniaki o opinię na temat których poprosiliśmy długoletnich hodowców Carrol Diaz i Boba Goodfellow. Ocena została wydana nazaprezentowanych państwu powyżej zdjęciach.

CarrolDiaz - Page Mill

SzczeniakA

Bardzopodobają mi się łaty. Ogon jest niestety fatalny, ale ma szansę poprawić sięwraz z procesem dojrzewania psa. Głowa jest ładna; jej zalety to: ciemne oczyi zgrabne uszy. Pies powinien mieć większą klatkę piersiową, dłuższąszyję i łapy mniej płaskie. Ciężko jest ocenić ośmiotygodniowegoszczeniaka, ale gdyby przyszło mi decydować, czy podjąć się dalszej hodowli  czy zrezygnować, zatrzymałabym psa.

SzczeniakB

Głowa sprawia przyjemne wrażenie, głównie ze względu na ciemne oczy,ale uszy są zbyt wysoko umieszczone. Z boku patrząc odnoszę wrażenie, żepyskowi przydałby się większe wargi. Tylnia część czaszki jest jak dlamnie zbyt wydłużona. Szczeniak ma ładną szyję, krótkie plecy z silniezaznaczonym karkiem, jednak klatka piersiowa pozostawia wiele do życzenia, jaki brak odpowiedniej krzywizny zadu. Ogon natomiast jest bez zarzutu.

BobGoodfellow - Alpha Centari

Dobra ocena szczeniaków na podstawie zdjęcia jest bardzo trudnymzadaniem, jako  że zdjęciepokazuje jedynie pewien określony moment w czasie, a chwila ta może nie byćreprezentatywna. Szczeniak jest ustawiany do zdjęcia, a jego właściciel chceaby pies zaprezentował się z jak najlepszej strony. Pies stoi wyprostowany, głowęma nienaturalnie uniesioną. Szczeniak stara się zachować równowagę iprzesuwa swój środek ciężkości do przodu. Wszystkie zwierzętainstynktownie starają się zachować równowagę i balans, czy to stoją, czyto się poruszają. Każda obca siła, która działa na psa, zakłóca tenobraz i zafałszowuje ocenę, dlatego najlepsze zdjęcia, na podstawie którychmożna oceniać psy, powinny je przedstawiać w naturalnym otoczeniu i pozie.

Każdy, kto chciałby kupić psa na podstawie jedynie zdjęcia, postąpiłbyniemądrze. W takim wypadku kupujący zdaje się jedynie na łaskę hodowcy, któryszczeniaka się pozbywa.

Wracając do mojego zadania: ocenić mam dwa zupełnie różne od siebiepsiaki. Szczeniak A to dziewięciotygodniowy pies, który na pierwszy rzut okazdaje się być europejskiego pochodzenia, a przynajmniej jeden z jego przodkówmiał kontakty ze Starym Kontynentem. Szczeniak B to typowy przedstawicielamerykańskich beagli. Na podstawie zdjęć nie można porównać rozmiarów obupsów, zwłaszcza że nie wiadomo nic na temat ich pochodzenia i rodziców.Zgadywać mogę, ze szczeniak A będzie drobnym 15 calowym psem (37,5 cm), aszczeniak B osiągnie ten rozmiar jako swoje minimum. Żaden z psów nie zdradzacech, które dyskwalifikowałyby go na pokazach takie jak: jasne oczy, krótkiepalce, brak zachowanych proporcji, kręcony ogon czy źle ubarwiony nos. Rzeczjasna cechy pokroju złego zgryzu, ogólny stan zdrowia, forma fizyczna czy sposóbporuszania nie mogą być ocenione na podstawie fotografii.

Uznałem że najciekawszą formą oceny będzie zestawienie cech dominującychw europejskiej i amerykańskiej hodowli, a pozwoli ono dodatkowo na pokazaniewszystkich plusów i minusów jakie prezentują szczeniaki'

Czaszka: "B" okrągła, kopulasta od przodu patrząc i z profilu, podobnakształtem do jabłka, pokryta fałdkami. Czaszka szczeniaka "A" jest gładkai bardziej łagodna w krzywiznach. Nos: wydłużony u psa "B" średniej długościu "A". Pysk: "B" średniej wielkości, krótszy od czaszki,trapezoidalny w przekroju, jeśli spojrzeć od frontu, trochę skierowany ku dołowi.Pysk "A" ma tę samą długość co czaszka, przekrój prostokątny patrzącod przodu. Wargi i płaty nosowe: szczeniak "A" ma pełne, kwadratowe wkształcie wargi, w dolnej partii równoległe do krawędzi pyska. Szczeniak"B" ma mniejsze, węższe ledwie przykrywające dolną część pyska. Oczy:Szczeniak "B" charakteryzuje się ciemnymi, okolonymi linią oczyma, którychkształt nie pozostawia nic do życzenia, podobnie jak ich szerokierozstawienie. Ogólne wrażenie jest miłe i delikatne. Pies "A" ma oczy skośnieułożone, zbyt nisko osadzone, jednak ich wygląd polepszy się wraz zdorastaniem psa i zmianami, jakim ulegnie jego czaszka. Uszy: "B" ma bardzoładnie ukształtowane, osadzone wysoko, krótkie, nie okalają one jednakniestety pyska. "A" charakteryzuje się tym, że jego uszy są długie,nisko osadzone i okalają pysk w pewien uroczy, ‘psi' sposób. Budowa:szczeniak "B" jest krępy, ma krótką klatkę piersiową, niewielkąkrzywiznę barków, łopatka jest dłuższa niż górna część łapy, miednicawyraźnie zaznaczona, co pozwala na zaistnienie większej krzywizny tylnych kończynniż przednich, a uda dłuższe od łydek. Pies "A" ma bardziej prostokątnykształt, dłuższą klatkę piersiową, ładnie zakrzywione łopatki, takiejsamej długości jak górną część łapy przedniej, mocny kark, miednicę łagodniezaokrągloną, a krzywizny tylne ciała odpowiadają kątem nachylenia przednim.Uda są podobnej długości.

Kark:U szczeniaka "A" jest mocny ze średnim kątem nachylenia względem lędźwii niewyraźną granicą pomiędzy szczytową linią czaszki, a najwyższympunktem łopatek. Szczeniak "B" charakteryzuje się słabym grzbietem zwłaszczaw okolicach miednicy, obniżającym się w miejscu w którym łączą się plecyi kłąb. Ogon: Jak można się spodziewać pies "B" ma krótszy niż"A". Niepokojące anomalie, jakie można dostrzec u "A" zapewne zaniknąwraz z procesem dojrzewania. Łapy: Bez najmniejszej wątpliwości możnapowiedzieć, że szczeniak "B" po osiągnięciu dojrzałości będzie miałwyżej osadzony korpus. Przewidywany system poruszania: "A" będzie biegałsprawnie, zręcznie, choć kłus będzie oznaczał dla niego problemy. Głowauniesiona, prostopadle do ciała (środek ciężkości przesunie się do przodu). Biegać będzie niezbyt szybko, ale pewnie. "B"nienajlepsza koordynacja, związana z różnicą w krzywiznach aparaturuchowego. Bieg będzie niezgrabny i połączony z przesadną pracą łap. Głowauniesiona wysoko, a środek ciężkości przesunie się do tyłu. W czasie chodupies będzie sprawny i szybki, choć biego może mu sprawiać problemy.

Znacznie bardziej podoba mi się wygląd "A" z jego formą"starego-malutkiego" psa, choć szczenięcość "B" czyni z niegoidealnego zwierzaka do pokazywania go na wystawach za oceanem

Rzeczypomocne przy ocenianiu psów:

 • Narysowanielinii uwidaczniających proporcje i budowę szczeniaka

 • Zmierzenieposzczególnych części ciała.

 • Obliczenieproporcji.

 • Spisywanieobserwacji

 • Wyobrażeniesobie wszystkich szczegółów psa, oraz zwierzaka w całości.

 • Porównanieszczeniaków

 • Odwoływaniesię doświadczeń. Nie należy bać się analogii czy luźnych skojarzeń.

 • Niema sensu walczyć z przeczuciem. Czasem serce podpowiada lepiej niż rozumdyktuje.

 •  Spisanieprzemyśleń i ich ponowne zanalizowanie.

 • Wyciągnięciewniosków

 Kiedynie można podjąć decyzji należy zdać się na los. Proponuję rzut monetą! 

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 

 

Bardzotrudno jest ocenić, co wyrośnie ze szczeniaka. Wszyscy staramy się przewidziećjego przyszłe cechy, jaki będzie gdy stanie się dorosły, a w tych"gdybaniach" z reguły polegamy na zdaniu kolegów po fachu. Oto dwaszczeniaki o opinię na temat których poprosiliśmy długoletniego hodowców:Sharon Clark i Alyce Gilmore. Ich ocena została wydana po zapoznaniu się zzamieszczonymi powyżej zdjęciami.

Sharon Clark - Swan Lake

Ta suka reprezentuje dobry typ rozrodczy, ma wspaniały łeb, ciemne oczyo łagodnym wyrazie oraz odpowiednie ułożenie i kształt uszu, które zdająsię okręcać wokół końcówki pyska, upodabniając zwierzę do baseta. [...]Długość jej szyi jest odpowiednia i ładnie koresponduje z krótkim, ładnymgrzbietem i nasadą ogona.  Sklepienieklatki piersiowej jest dobrze ustawione. Barki i łapy są bez zarzutu, podobniejak ich kościec. Peciny sprawiają wrażenie odrobinę zbyt długich.

Ogólnie rzecz ujmując myślę, że suka jest typową 15 calową (47cm)przedstawicielką swojego gatunku, która będzie cennym elementem programuhodowli.

AlyceGilmore - Bayou Oaks

Podoba mi się ta suka. Ocenianie szczeniaka który ma 11 tygodni jesttrochę trudniejszym zadaniem niż zwykle, ponieważ po 9 tygodniu życiaproporcje ciała zmieniają się wraz ze wzrostem. Ten egzemplarz charakteryzujesię wspaniałymi barkami i dobrą długością przednich łap, co jest cechąrzadko spotykaną we współczesnych hodowlach.

Tylna krzywizna ciała znajduję się w harmonii z przednią, a szerokośćbioder jest odpowiednia. Przypuszczać mogę, że pies porusza nisko przy ziemi.Jej budowa jest krępa, jak na ten okres rozwoju, choć zwróciłabym baczniejsząuwagę na ten aspekt, gdyż w przyszłości może on zaważyć na ocenach jakiebędzie zbierał u hodowców. Cechą, którą doceniam u dorosłych beagli jestopuszczenie klatki piersiowej poniżej stawu łokciowego, jednak ta cechaprzychodzi z czasem. Jej obecność u szczeniaka spowodowała, że z początku

Uznałam,iż jej łapy są za krótkie, choć ich długość odpowiada tej pomiędzystawami łokciowymi, a kłębem. Pomimo mylnego pierwszego wrażenia stwierdziłam,że szczeniak ma rozbudowana klatkę piersiową i nisko się nosi nad ziemią.Uszy psa są długie i dobrze osadzone. Wiele szczeniaków "dorasta" doswoich uszu, tak więc nie dyskwalifikowałabym jej tylko na podstawie tejcechy. Łeb i jego wygląd nie pozostawiają nic do zarzucenia, pysk jestkanciasty, choć byłoby dobre gdyby już więcej nie wydłużał się bardziej,choć ten efekt może być zniwelowany przez zwiększenie się rozmiarówczaszki. Pies może mieć problemy z gardłem i nadmiernie się ślinić. Kości,łapy i długość ogona nie pozostawiają nic do życzenia. Zatrzymałabym tesukę gdyż ma ona szansę stać się silnym punktem w programie hodowli, zpowodu choćby samych barków.

Sharon Clark - Swan Lake

Sukama bardzo kształtny łeb, wspaniale ciemne oczy, a uszy dobrze osadzone iodpowiedniej długości, choć mogłyby być odrobinę bardziej zaokrąglone. Tacecha jednak nie ma zbyt dużego wpływu na ocenę psa. Najważniejsze jestjednak ich prawidłowe umiejscowienie i rozmiar. Pies stoi równo i prosto, mamocny kościec i silne łapy. Szyja zdaje się dobrze wyglądać, jednak zpowodu sztywno wyprostowanych barków nie łączy się tak łagodnie z grzbietem jak powinna. Klatka piersiowa jest zbyt wysuniętai dlatego nie jest odpowiednio solidnie sklepiona. Grzbiet wygląda na zaokrąglonyw nadmierny sposób. Nasada ogona nie pozostawia pola do zarzutów. Tylnie łapysą zbyt długie.

Podsumowującsuka nie jest właściwie zbudowana i dlatego pozostawiłabym ją jako maskotkęi nie wiązała z nią żadnych nadziei hodowlanych.

AlyceGilmore - Bayou Oaks

Tasuka także mi się podoba. Ciało ma zwarte, a linia grzbietu jest bardzo wyraźna.Kształt głowy sprawia odpowiednie wrażenie, a zwłaszcza kanciasty pysk. Uszymają odpowiednią długość i są świetnie osadzone. Pies wygląda miło idelikatnie. Łopatki są mocne, łapy odpowiednio ułożone, choć zwróciłabymuwagę na lewą, która jest wykrzywiona na zewnątrz. Jeśli z czasem ta cechanie zaniknie uznałabym ją za poważną skazę.

Chciałabymmieć okazję, aby lepiej się przyjrzeć biodrom i ich szerokości. Moją uwagęzwróciło także to, że pęciny nie wyglądają na fotografii na dobrzeustawione. Jej postawa mnie martwi, gdyż jest nie odpowiednia dla psa w tymwieku i bardzo bym chciała zobaczyć jej sposób poruszania. Kościec jestmocny i ogólnie rzecz ujmując pies wygląda bardzo ładnie.

Zatrzymałabymtego szczeniaka, ponieważ rokuje pewne nadzieje.

Kliknij aby napisać do nas e-maila

 

System oceny szczeniaków Jean Dills

Opublikowany ostatnio w czerwcu 1995 roku system oceny szczeniaków JeanDills, był częścią wywiadu "Spotkanie z hodowcą". Od tamtego czasuwielu ludzi zajmujących się hodowlą zaadaptowało go do swych własnych celówi odczekał się wielu pochlebnych opinii. Z tego względu uznaliśmy, że wartodokonać kolejnej publikacji.

"chciałbympodkreślić - mówi autorka - że system sprawdził się w mojej hodowli.Inne linię mogą się różnić i hodowcy powinni o tym pamiętać, biorąc poduwagę i uwzględniając podane wymiary i dostosowując je do własnej hodowli.Od chwili w której szczeniak zostaje poddany mierzeniu będziemy notowaliwymiary jego oczu, uszu, ogona, kąty krzywizny ciała charakter. W ciągu kilkunastępnych miesięcy pies będzie z tygodnia na tydzień zmieniał się corazbardziej, ale jeśli jego proporcje były w wieku 6 i pół tygodnia właściwe,możemy mieć prawie stu procentową pewność, że gdy osiągnie dojrzałość,będzie wspaniałym przedstawicielem swojej rasy."

Jean Dills jest powszechnie szanowanym hodowcą i właścicielkąPickadly Beagle, pamiętanych z wystaw z lat 60-tych i 70-tych. Obecnie jest sędziąAkc i mieszka w Arlington w stanie Waszyngton.

Należy narysować tabelę i od góry wpisać w rzędy podane niżej hasła.Potem wszerz kartki wpisać imiona szczeniaków i tak aby każde było w osobnejkolumnie. Na przecięciach kolumn i rzędów należy notować wymiary.

Wymiarypowinno się wziąć, kiedy szczeniak ma sześć i pół tygodnia.

1.Pęcina- obwód musi przekraczać 3 cale (7,5cm)

2.Łydkowa łapy - Długość od górnej części stawu kolanowego do podłożanie może przekraczać 3 cali (7,5cm)

3.Udo - długość od złączenia uda do stawu kolanowego powinna wynosić tylesamo ile wynosi długość pęciny, albo szczeniak będzie miał zakłóconąkrzywiznę tylnej części ciała. Przy psie mierzącym 15 cali (37,5cm) różnicerzędu pół cala (1,25 cm) nie są niczym nadzwyczajnym.

4.Grzbiet - długość od kłębu (szczyt łopatki0 do podstawy ogona niepowinna przekraczać wysokości psa w łopatce.

5.Przednia łapa - Odległość pomiędzy stawem kolanowym, a podstawą łapy(mierzona wzdłuż tylniej części łapy) powinna wynosić w tym wieku psamniej niż polowa jego wysokości.

6.Pysk - Obwód pyska mierzony wokół jego środka musi wynosić mniej niż półtorajego długości i nie może przekraczać 6 i pół cala (16,5 cm). Wszelkieznaki szczególne uważane są za defekty.

7.Szyja - Długość wyciągniętej szyi mierzona od kłębu do nasady czaszkipowinna wynosić minimum 3 cale (7,5cm)

8.Klatka piersiowa - Obwód mierzony dokładnie za przednimi łapami będziewynosił od 13 cali (32,5cm) do 13 i pół cala (33,25cm) i jest adekwatny dlaszczeniaka ważącego 6 funtów.

9.Wysokość- Mierzona jest od najwyższego punktu łopatek w naturalnej pozycji stojącejdo podłoża. 7 i pół cala (18 cm) jest górną granicą jeśli w przyszłościpies ma mierzyć do 15 cali (27,5cm). Szczeniaki mierzące 6 i pół cala (15cm)osiągają wysokość do 13 cali (28cm).

10.Waga- Szczeniaki powinny ważyć od 6 do 6 i pół funta, jeśli mierzą od 7 do 7i pół cala.

Uwaga:Jako, że zadaniem tego systemu jest próba przewidzenia proporcji i budowy psa,dlatego pomiary małego szczeniaka i wymagane jego wymiary powinne byćdostosowane do jego wieku.

 

 

Kliknij aby


napisać do nas e-maila